Kilka sposobów na wspieranie mowy dziecka...
Jak wspierać rozwój mowy dziecka:
1. Mówiąc do naszego dziecka jak najczęściej stosując tzw. "kąpiel słowną".
Staramy się każdego dnia wykorzystywać różne sytuacje, aby dziecku opowiedzieć, co w danej chwili robimy. Wykonując daną czynność, opowiadamy o niej, np. „Robię zupę, obieram warzywa. Popatrz, marchewka jest twarda i pomarańczowa. Pietruszka jest bardzo podobna do marchewki, ale ma biały korzeń. Do zupy dodamy też ziemniaki, które obierzemy ze skórki jak poprzednie warzywa". Komentujmy możliwie często to, co sami robimy i co robi dziecko, np. "Chodź, pobawimy się samochodami. Samochód jak jedzie robi brum, brum". Mówmy do naszego dziecka wyraźnie, by wszystkie wypowiadane przez nas słowa były czytelne. Unikamy zdrobnień oraz spieszczeń, opisujemy czynności. Starajmy się wyróżniać – gestem, intonacją – nazwy w wypowiedziach.
2. Słuchając – obserwujmy dziecko i podążajmy za nim.
Podbudowujmy w naszym dziecku chęć komunikowania się, dostrzegając jego potrzeby. Nie wyręczajmy dziecka w mówieniu, nie starajmy się zrozumieć w lot jego potrzeb – niech próbuje nam je przekazać słowami. Nie przerywajmy dziecku, pozwólmy dokończyć wypowiedź. Gdy podpowiadamy mu słowa, zwroty, dawajmy również możliwość wyboru odpowiedzi. Nasze słownictwo powinno być zróżnicowane, ale znane dziecku. Podstawową formą ćwiczeń powinna być rozmowa.
3. Powtarzając treść w poprawnej formie.
Gdy dziecko mówi po swojemu, powtarzajmy po nim tę samą treść w poprawionej gramatycznie formie, np: kiedy dziecko widzi psy i woła:"Mamo, mamo tam sią pieśki" to odpowiadamy "Tak, tam są pieski" albo "Tato, pójdziemy do śklepu kupić śoćek?" to nasza odpowiedź powinna brzmieć "Tak, pójdziemy do sklepu kupić Tobie sok". Nie nalegajmy, żeby dziecko powtarzało słowa. Na początku nie wymagajmy również prawidłowej artykulacji.
Dodaj komentarz