Współpraca logopedy z ortodontą
Drodzy Rodzice!
W obecnych czasach można zauważyć bardzo istotny trend, którym jest współpraca ortodonty i logopedy. Rozpoczynając terapię logopedyczną, warto byłoby skonsultować się również z ortodontą, ponieważ należy zwrócić uwagę na to, co jest przyczyną danej wady wymowy i co może ją pogłębiać.
Terapia logopedyczna dla dzieci:
w przypadku pewnych zaburzeń ze strony układu orofacialnego (ustno - twarzowego), powinni udać się na konsultację do logopedy, a następnie wykonywać przepisane ćwiczenia. Takie działanie pomoże w zniwelowaniu zaburzeń, które związane są z powstawaniem wad zgryzu. Do takich zaburzeń zaliczamy:
- niedomykalność warg,
- oddychanie przez usta, zamiast przez nos,
- wadliwe połykanie,
- zła pozycja języka.
Tego typu zaburzeniom często towarzyszy również wada wymowy, z której na co dzień możemy nie zdawać sobie sprawy. Dlatego też tak ważnym jest, aby niezależnie od wieku, udać się na konsultację do logopedy i sprawdzić co w trawie piszczy.
Współpraca logopedy i ortodonty:
wykwalifikowany logopeda jest w stanie rozpoznać rozwijającą się wadę zgryzu. Dzieci często trafiają na konsultacje do logopedy z powodu wad wymowy, a te natomiast powiązane są z nieprawidłową pozycją spoczynkową języka. To zaburzenie natomiast przyczynia się do zwężenia szczęki oraz rozwoju wad zgryzu. Z wadą zgryzu mamy do czynienia wtedy, gdy relacja pomiędzy górnym a dolnym łukiem zębowym jest zaburzona. Taką wadę może również zauważyć logopeda, ponieważ rodzice dziecka często nie zdają sobie sprawy z problemu, gdyż wada nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Leczenie ortodontyczne u dzieci można wdrożyć dopiero, gdy mają min. 4-5 lat. Wcześniej nie jest to możliwe, ponieważ nie chcą one współpracować z ortodontą. Dlatego też warto wtedy skupić się na leczeniu logopedycznym, które pozwoli na wyeliminowanie szkodliwych dla zębów nawyków.
U dzieci w wieku przedszkolnym może pojawić się kilka złych nawyków, które mogą mieć negatywny wpływ na ułożenie zębów i wady zgryzu. Są to:
- ssanie palca,
- nawykowe, nieprawidłowe połykanie,
- oddychanie przez usta.
Logopeda bez problemu powinien zauważyć takie problemy, zdiagnozować je i wprowadzić ćwiczenia, które nauczką dziecko prawidłowych funkcji. W przypadku współistnienia wady zgryzu, logopeda powinien skierować dziecko na konsultację ortodontyczną.
Podczas leczenia logopedycznego, specjalista winien zwrócić również uwagę na to, czy u dziecka nie występują asymetrie twarzy. Buzia dziecka powinna być symetryczna, bez skierowania brody w lewą, czy w prawą stronę. Jeśli tak jest, powodem asymetrii może być zwężenie szczęki, czy asymetryczny wzrost żuchwy. Niezwykle wskazane jest w takiej sytuacji skierowanie dziecka do ortodonty.
To, co powinno zwrócić uwagę rodziców, ale również stomatologa, ortodonty i logopedy, to przedwczesne wypadanie zębów mlecznych. Jeżeli dziecko straci ząb z powodu próchnicy, czy jakiegoś urazu, to należy niezwłocznie przeprowadzić konsultację ortodontyczną. Jeśli zęby wypadają zbyt wcześnie, przed czasem fizjologicznym, to może to sprzyjać powstawaniu wad zgryzu.